صفحه اصلی | اخبار علمی | دموکراسی تا چه حد در "طبیعت" وجود دارد ؟

دموکراسی تا چه حد در "طبیعت" وجود دارد ؟

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
دموکراسی تا چه حد در "طبیعت" وجود دارد ؟

دموکراسی ، به معنای تصمیمات دسته جمعی بر پایه ی انگیزه ی اکثریت ، بر روابط و رفتارهای بسیاری از گروه های جانداران ، از زنبور ها تا شامپانزه ها حاکم است .

به طور مثال ، زنبور ها یک ملکه دارند، یا این وجود در یک جامعه سلطنتی زیست نمی کنند .
دکتر برایان جانسون ، پروفسور حشره شناسی دانشگاه کالیفرنیا می گوید "ملکه ، صرفا یک دستگاه تخم گذار است . او برای بقای گروه از زنبور های کارگر مهمتر است ، اما این بدان معنا نیست که او فرماندار گروه است "
با وجود اینکه در گروه زنبورها پروسه ی رسمی رای دادن برقرار نیست ، اما آنها بر پایه ی اطلاعاتی عمل می کنند که از سوی اکثریت اعضا بدست آمده است . 
" این برای زنبورها خیلی حیاتی است زیرا تک تک آنها اطلاعات محدودی دارند و تنها زمانی می توانند تصمیمات درست بگیرند که اطلاعاتشان را به هم پیوند دهند ".
حال ، نامیدن این رفتار گروهی زنبورها به عنوان "دموکراسی" و یا حتی گفتن اینکه آنها تصمیم می گیرند ، شاید به جهت تطبیق خصوصیات انسانها به حیوانات درست به نظر نیاید .دکتر نورمن گری ، پروفسور حشره شناسی می گوید : 
"تصمیم گیری ، نیازمند آگاهی از گزینه هاست و حشرات این توانایی را ندارند .زنبورها به گونه ای برنامه ریزی شده اند که به بیرون از کندو روند و بر پایه ی محرک ها عمل کنند "

پایبندی به گروه
=========
شاید زنبورها به یک جمهوریت در کندو نرسیده اند ، ولی آیا گوزن ها دموکراسی را در جنگل برقرار کرده اند ؟
" در مورد گوزن سرخ ، ماندن با همدیگر بر پایه ی نظر گروه است تا شکارچیان را بهتر شناسایی کنند ." دکتر لاریسا کونرات از دانشگاه ساسکس چنین می گوید " بنابراین ، به سود تک تک گوزن ها هست که فعالیت ها و حرکات خود را با گروه هماهنگ کنند و این تصمیمات را باید دسته جمعی بگیرند "
زنبورهای عسل هدف فرد را فدای هدف گروه می کنند ، اما زاندگی برای گوزن سرخ به این سادگی نیست ، کونرات چنین می گوید . یک گوزن نیازهای روانی بسیاری دارد و تمام تصمیمات گروهی برای یگ گوزن سرخ ، به صورت انفرادی مفید نخواهد بود .
" در چنین شرایطی ، یک تنش بین خواسته ها بوجود می آید و یک گوزن در هنگام هماهنگ کردن خود با گروه ، "هزینه" ای می پردازد .آنها ممکن است از فعالیت های مورد علاقه شان صرف نظر کنند تا کار گروه پیش رود"
بنابراین مانند اعضای یک حزب سیاسی که با تمام نظرات کاندیدایشان موافق نیستند و با این وجود به او رای می دهند ، گوزن سرخ نیز با گروه می ماند ، زیرا فواید این همراهی از طرد شدن بیشتر است .

نگه داشتن اعضا در گروه خود
=================
شبیه ترین نمونه حیوانات به انسانها ، شامپانزه ها ، تصمیم گیری را به مرحله ای فراتر از سیاست های حزبی دموکراسی گوزن ها می رسانند .
دکتر فرانس وال می گوید : من در کتابم نشان می دهم که چگونه یک شامپانزه برای رسیدن به بلندترین نقطه به کمک گروه نیاز دارد . او نیاز به متحدانی دارد و تعداد زیادی از شامپانزه ها باید در حزب او باشند .
با وجود اینکه معمولا قویترین شامپانزه ها به ریاست گروه می رسد ، اما بدلیل اینکه رو به زورگویی می آورد ، او را کنار می گذارند .
تصمیم گیرنده ها در میان شامپانزه ها با دادن مزایا به هوادارنشان ، محیط اجتماعی پایداری را شکل می دهند .
بسیاری از شامپانزه هایی که به راس گروه می رسند ( شامپانزه ی آلفا ) معمولا جثه ی چندان قوی ندارند . و زمان زیادی را صرف پیدا کردن حامیان خود می کنند . آنها برای جذب حامیانشان ، به آنها گوشت می دهند یا شامپانزه های ماده را بینشان تبادل می کنند

" این از نظر من دموکراسی است . همچنین گروه برای شامپانزه ی آلفا محدودیت هایی وضع می کند . به طور مثال اگر آلفا به یک شامپانزه ی جوان با دندانه ای تیز جلویی حمله کند ، گروه بر علیه او اعتراض می کنند و این گونه برای آلفا محدودیت هایی را وضع می کنند .

یک قدم فراتر رفتن
===========
دموکراسی انسان ها ممکن است در طبیعت معادل هایی داشته باشد ، اما هیچ حیوانی تصمیم گیری را به اندازه ی انسان ها پیش نبرده است .
" یک تفاوت اصلی بین تصمیم گیری انسان ها و حیوانات ، تعمدی بودن تصمیم هاست . " کونرات چنین می گوید " انسان ها می توانند پیش از تصمیم گیری ، به نحوی خاص و پیچیده بر سر مسائل بحث کنند که چنین حالتی در حیوانات دیده نمی شود . "

 
Discovery News
با تشکر از برگردان Milad Nematizadeh

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد):

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید comment

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

  • email ارسال به دوستان
  • print نسخه چاپی
  • Plain text نسخه ساده
Tagged as:
برچسبی برای این خبر وجود ندارد
ارزیابی این خبر
0